LOGO START

İş Hayatında Yeni Bir 'Start'

START ile stok, maliyet, kasa, fatura, sipariş, banka ve müşteri bilgilerinin yönetimini kolaylıkla yapabilirsiniz. START iş yükünüzü hafifletirken sizin de tek bir yerden işletmeniz ile ilgili her detayı takip etmenizi ve karlılığınızı artırmanızı sağlar.

Bilgi Yönetimi

Stok, maliyet, kasa, fatura, sipariş, banka ve müşteri bilgilerini rahatlıkla yönetmenizi sağlar.

Tek Bir Yerden Detaylı Takip

İş yükünüzü hafifletmek için, tek bir yerden işletmeniz ile ilgili her detayı takip etmenizi sağlayarak karlılığınızı artırır.

Küçük İşletmeler İçin Etkin İşlem Yönetimi

Emlakçı, sigortacı, poliklinik, kırtasiye, çiçekçi, pastahane, parfümeri, dershane ve galeri gibi muhasebesini dışarıdan takip eden, tek kullanıcılı, küçük ölçekli işletmenizin günlük işlemlerini daha etkin ve verimli bir şekilde yönetebilmenizi sağlar.

Teklif ya da Bilgi Alın

KISA SÜREDE KULLANIM

Kolay arayüz, kart oluşturma sihirbazı, sık kullanılan kayıtlar ile hızlı veri girişi, otomatik kayıt ekleme, kolon gizle/göster özelliği ile size özel ekranlarda çalışma.

ZAMAN TASARRUFU

Toplu işletmeler (fiyat, KDV güncelleme, faturalama, onaylama...), excel ile veri aktarımı, ''raporlarım'' seçeneği ile sık kullanılan raporlara kolay ulaşım.

MALİYETLERİNİZDE ARTAN KONTROL

Müşterilerinizin ödeme ve risk takibi, kredi kartı işlemleri, taksitli satış takibi, harcama takibi, fatura ödeme, banka, kasa ve çek/senet, indirim, masraf ve promosyon uygulamaları.

Start Alın, Güç Kazanın

Start ile çalışmaya kısa sürede başlar, zamandan tasarruf eder, maliyetlerinizi azaltır, kazancınıza kazanç katarsınız. İşletmenizin durumunu kontrol edebilir ve hizmet kalitenizi yükselterek müşteri memnuniyetini artırırsınız.